Rankų šešėlių teatras arba tai, ką gali mūsų kūnas

Rankos, rankelės, rankytės… Jos būna šiltos ir šaltos, senos ir jaunos, mažos ir didelės… Tai ta mūsų kūno dalis, kuria mes bendraujame su kitais – gestikuliuodami, mojuodami, sveikindamiesi, apkabindami, glostydami… Tačiau ar žinote, kam dar skirtos RANKOS? Ne? Tuomet šiuo straipsniu aš jums pristatysiu ir papasakosiu kiek daugiau apie šios kūno dalies neeilinį talentą – rankų šešėlių teatrą (Hands shadowgraphy).

Rankų šešėlių teatras – tai reta meno rūšis, kurios metu rankomis (abiem delnais ir visais 10 pirštų) sukuriami unikalūs vaizdai bei pasakiškos istorijos. Šiame pasirodyme persipina žmogaus fantazijos, rankų, pirštų, muzikos, garsų ir šviesos derinys. Šitoks reginys neretai vadinamas siluetų kinu.

Manoma, kad šešėlių teatras atsirado Antikos laikais, jo ištakos – Tolimuosiuose Rytuose, Kinijoje. Čia ši meno rūšis vadinta Ombres Chinoises arba kitaip – „Kinų šešėliais“. Rankų šešėlių teatrą 19 amžiuje išpopuliarino prancūzų komikas Félicien Trewey. Gaila, tačiau 19 amžiaus pabaigoje atsiradus elektros lemputei ir televizijai šešėlių teatras pamažu ėmė prarasti savo svarbą. Dėl šios priežasties šiandien ši meno forma laikoma viena rečiausių.

Dėl šešėlių meno rūšies retumo ši pramoga gali būti drąsiai vadinama kone egzotiškiausia meno forma! Visgi, nepaisant tokios egzotikos, šešėlių teatrui reikia visai nedaug priemonių, padedančių sukurti paslaptingas rankų kalbos istorijas. Pagrindinės iš jų – šviesos šaltinis, švarus, vientisas paviršius ir, žinoma, rankos!

Rankos darbininkės! – teigia senovės lietuvių patarlė. Tam, kad kiekvienas bent dalele pajustumėt šios meno formos saldumą, kviečiu išbandyt ir pasimokyt keleto šešėlių teatro triukų!

Na, o tuos, kuriuos šešėlių teatro vaizdai išties žavi, kviečiu pažiūrėt įspūdingus siluetų kino pasidorymus!

http://www.youtube.com/watch?v=H9LBHwlAeOU

http://www.youtube.com/watch?v=Z4Vrszi1MME&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=7TKDurIb3lI&feature=related

Rankų šešėlių teatras – įspūdingas reginys, kurį verta pamatyti kiekvienam! Šiuo pasirodymu kalba žmogaus kūnas, fantazija, tai padeda perduoti informaciją kitiems, pasitelkiant neverbalines priemones. Rankos – tai žmogaus duona, mokėkime jomis naudotis, nes jos gali daugiau, nei įsivaizduojame… Mylėkime RANKAS!

Autorė: Milda Petravičiūtė